BURSA – DOSAB ve HOSAB’daki iki fabrikasının ardından 10 milyon TL yatırımla yeni fabrika kuran Hüner Alüminyum, ürün çeşitliliğinde artışa giderek gelecek yıl ‘Hüner’ markasıyla kendi ürününü üretmeyi planlıyor.

Kuruluşu 1975 yılına dayanan ve üretim hayatına küçük bir sermayeyle 12 metrekarelik bir atölyede başlayan Hüner Kriko ve Yedek Parça Sanayi, 1989’da Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi’nde  (DOSAB) 7 bin metrekarelik alanda faaliyete geçti. Yapılan yatırımlarla 12 bin metrekarelik kapalı alanda preslenmiş sac şekillendirme, alüminyum enjeksiyon döküm ve muhtelif montajlı komple parçaları üretip, ürün çeşitliliğini arttırarak kalıp tasarım ve üretim yeteneğine ulaşan firma, 2009 yılında gerçekleştirdiği yeni yatırımla Hasanağa Organize Sanayi Bölgesi’nde (HOSAB) 11 bin metrekarelik kapalı alana sahip toplam 17 bin metrekarelik fabrikayı bünyesine dahil etti. Akçalar Sanayi Bölgesi’nde 21 bin 500 metrekarelik alanda 25 bin metrekarelik kapalı alana sahip olacak 3. fabrika binasını geçen yıl sonu itibariyle tamamlayan firma, Hüner Alüminyum adı ile bu yıl başında faaliyete geçti.

Turbo motor boru üretiminde Avrupa’ da ilk 5 firma içinde yer aldıklarını ifade eden Hüner Kriko Sahibi Hüseyin Karabacak, hedeflerinin ilk 3 firma içinde yer almak olduğunu söyledi. Karabacak, turbo motor borularında kullanılan metal rezinatör (susturucu) üretiminde ise Avrupa’da ikinci firma olduklarını belirtti. Cironun yüzde 2’sini Ar-Ge’ye ayırdıklarını belirten Karabacak, araştırma geliştirme çalışmalarına ağırlık vererek gelecek yıl ‘Hüner’ markasıyla kendi ürününü üretmeyi hedeflediklerini açıkladı.

Parçaların yüzde 90’ı ihraç ediliyor

Hüner Alüminyum fabrikasının yıllık 4 bin 500 ton üretim kapasitesine sahip olduğunu ifade eden Hüner Kriko Sahibi Hüseyin Karabacak, bu yıl alüminyum profillerin ekstrüzyon yöntemiyle üretimine başlanacağını ve yıl sonuna kadar bu kapasiteyi 9 bin tona ulaştıracaklarını söyledi. Karabacak, fabrikanın toplamda makine ekipmanlarıyla birlikte 8,5 milyon TL maliyetinde bir yatırım olduğunu ve laboratuvar oluşumu ile toplam maliyetin 10 milyon TL’yi bulacağını belirtti. HOSAB’da bulunan fabrikada ise, otomotiv sanayisinde kullanılan motor soğutma ve turbo motor hava borularının üretiminin yapıldığını anımsatan Karabacak, “Üretim kabiliyeti olarak çapı 6 ile 65 aralığındaki paslanmaz, alüminyum ve çelik boruları 13 adet CNC boru bükme makineleri ile şekillendirebilmekteyiz. İşe özel makineler ve 9 adet kaynak robotlarımız ile kaynatılan parçaların yüzde 90’ ı ihraç ediliyor” şeklinde konuştu.

Bu yıl  kapasite 9 bin tona çıkacak

Hasanağa fabrikasında devreye alınan yeni projelere cevap verebilmek ve kalite seviyesini yükseltmek amacıyla makine ve kontrol ekipmanı, Ar-Ge projesi kapsamında malzeme ve parçaların yapısal analizlerini yapabilen ANSYS yazılım yatırımı yapıldığını anlatan Hüner Kriko Sahibi Hüseyin Karabacak, Akçalar Sanayi Bölgesi’ndeki fabrikada ilk etapta 40, sonrasında da 60 kişiye istihdam sağlanacağını belirtti. Karabacak, 4 bin 500 ton üretim kapasitesine sahip fabrikaya 1450 tonluk alüminyum ekstrüzyon pres ve ekipmanları yatırımı yapıldığını, bu yıl 1450 tonluk alüminyum ekstrüzyon presinin montajı ile kapasitenin 9 bin tona ulaşacağını, ayrıca malzeme fizik laboratuvarı ve boru iç temizlik üniteleri yatırımı yapılmasının da planlandığını kaydetti.

2013 hedefi cirodaki ihracatın payını yüzde 70’e çıkarmak

Karabacak, geçen yılın cirosunda ihracatın payının yüzde 60 olduğunu, bu yıl bu oranı yüzde 70’e çıkarmayı hedeflediklerini bildirdi.

Almanya, İtalya, Polonya, Macaristan, Romanya, ABD ve Çin’e ihracat yaptıklarını belirten Karabacak, alüminyum ekstrüzyon profilleri üretimi konusunda yeni işbirliği araştırmalarının devam ettiğini söyledi. Geçen yıl 2 milyon 100 bin adet boru parça, 2 milyon 250 bin adet de sac parça teslimatı yaptıklarını anlatan Karabacak, bu yıl ki öngörülerinin ise 2 milyon 450 bin adet boru parça, 2 milyon 400 bin adet sac parça üretimi yapmak olduğunu söyledi.